Mediji

Zagađivačima iz Vukićevice ukupno šest godina zatvora

POSLE NEDOZVOLJENOG SKLADIŠTENJA OTPADA U OBRENOVAČKOM SELU

Zagađivačima iz Vukićevice ukupno šest godina zatvora

Zoran Marković osuđen na kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i šest meseci i novčanu u iznosu od 600.000 dinara. – Drugooptuženi Dragan Marković osuđen na godinu i po dana zatvora i 250.000 dinara
Autor: Branka Vasiljevićsreda, 02.05.2018. u 22:00
Село Вукићевица, плац на коме је пронађен закопан токсични отпад (Фото: Драгослав Жарковић)

Završen je jedinstveni postupak koji se vodi pred srpskim sudovima u poslednje vreme zbog krivičnog dela nedozvoljenog skladištenja opasnih materija. Obrenovački Osnovni sud 30. aprila doneo je presudu po kojoj je Zoran Marković optužen da je na svoje imanje u Vukićevici u toku 2017. godine odložio oko 26 tona opasnog otpada. On je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i šest meseci i novčanu kaznu u iznosu od 600.000 dinara. Produžen mu je i pritvor gde se nalazi od januara.

Drugooptuženi Dragan Marković osuđen je na zatvorsku kaznu od godinu i po dana i novčanu kaznu od 250.000 dinara zbog 12 tona otpada otkrivenog na njegovom imanju u Markovića kraju. On se do sada branio sa slobode.

Otpad  je nađen sredinom decembra posle informacija dostavljenih tužilaštvu u Obrenovcu, potom je pokrenuta istraga kojom je rukovodila javna tužiteljka Danijela Sinđelić. Ona je koordinirala sa osam institucija među kojima su policijska stanica Obrenovac, tužilaštvo Osnovnog suda u Obrenovcu, Ministarstvo zaštite životne sredine i Bezbednosno-informativna agencija.

Toksične materije nađene su zakopane na placu Zorana Markovića, iza privatne kuće i započetog građevinskog objekta i u Markovića kraju. Zbrinjavanje otpada radila je firma „Kemis” iz Valjeva.

Na jednoj parceli pronađeno je oko 26.000 kilograma zakopanog otpada, a od toga je najveći deo bio opasan. Na drugoj lokaciji u istom selu otkriveno je 60 metalnih buradi od po 180 litara i pet plastičnih kanistera od po 400 litara punih visokorizičnih toksičnih supstanci. Među materijama otkrivenim u ovom otpadu bili su toksičan i kancerogen benzen, toluen, ksilen, jedinjenja sa cikloheksanima koja nisu kancerogena, ali su mutagena, oleamidi...

Zoran Marković se pred sudijom Nevenom Srećković Duštinac branio tvrdeći da je imao nameru da taj otpad koji je preuzeo iz preduzeća „Bukulja” i „Trajal” preradi u jedinstvenoj ekološkoj fabrici koju je na tom mestu hteo da otvori. Otpad je, prema njegovim rečima, zakopao da ga slučajno ne bi ugrozio izgradnjom objekata. On je ušao u partnerstvo sa preduzećem „Enerdži zamna” i predao zahteve za gradnju relevantnim institucijama u opštini Obrenovac. Kako je isticao, angažovao je i stručnjaka sa Fakulteta za ekologiju da pregleda objekat u Vukićevici. Sa tim zahtevom da na svom placu gradi fabriku on se obratio i Ministarstvu zaštite životne sredine, ali pozitivan odgovor od ove institucije nikada nije dobio. Zbog odugovlačenja sa dozvolom iz ortakluka se povukla firma „Enerdži zamna”, a na Markovićev plac u decembru ušla je policija.

Prema rečima Markovića, koji se poslovima zbrinjavanja otpada bavio duži niz godina bez problema, on je optužen jer se zamerio konkurenciji, naročito posle tendera za uklanjanje mazuta iz kotlarnice Palate pravde gde je on dao najnižu cenu. Tvrdio je da je u Vukićevici zakopao samo osam tona otpada, a da je ostatak nastao nestručnim vađenjem iz zemlje.

U ovom sudskom procesu saslušano je petnaestak svedoka, među kojima su bili stručnjaci valjevske firme „Kemis” koja se bavi prikupljanjem, transportom i prevozom otpada, Instituta za nuklearne nauke „Vinča”, Instituta „Mol”, privrednog društva za hemiju i biohemiju koje se bavi karakterizacijom otpada, radnici koji su radili na iskopavanju buradi, predstavnici firme „Enerdži zamna”... Ceo postupak fotografisali su policija i nadležni iz ,,Kemisa” pa se u sudskoj dokumentaciji nalazi i 230 fotografija iskopavanja i mesta gde je otpad nađen.

Posle vađenja buradi i njihovog uklanjanja urađene su analize vode i zemljišta. Utvrđeno je da nisu zatrovani, ali su nadležni naglasili da će se ispitivanja raditi na šest meseci radi sigurnosti.

Tužilac u ovom slučaju bio je Miško Veličković, a branilac Zorana i Dragana Markovića advokat Borivoje Borović.

Istraga na još dve lokacije

Pored ove dve lokacije u Obrenovcu, u selu Vukićevica u februaru ove godine otkriveno je još jedno mesto na kome je zakopan otpad. Na njivi udaljenoj dvesta metara od puta nađeno je oko 40 tona industrijskog otpada – ulja i maziva, materija za premazivanje i zaštitu za koje se sumnja da su opasne. Na tom mestu razbacana kraj puta i zamotana u najlon nađena je i sunđerasta masa za koju se takođe sumnja da je opasna. Reč je o 20 tona.

Osim toga, u Velikom polju u zatvorenom građevinskom skladištu pronađeno je 100 metalnih buradi od po 180 litara sa mešavinom industrijskog otpada. Istraga na ove dve lokacije još je u toku.

Info

UDRUŽENJE IOS ”HRABRI ČISTAČ”
Kej oslobodjenja bb, Zemun, Beograd
Telefon: + 381 69/108 26 27
Fax:        + 381 11/266 11 48
PIB 107153924     MB 28053282
Tekući račun:   275-10222162699-59  
SOCIETE GENERALE BANKA